Busahalászat
A napokban látott napvilágot a hír, hogy a Sporthorgász Kft. idén megkezdi a Tisza-tó busa és törpeharcsa állományának a szelektálását.
Ez nem is lenne baj, sőt, olyan szakmai döntés, amit minden egyéb kérdésben is elvárnának, elvártak volna a horgászok. Ezzel együtt néhány kérdést azért felvet:
- Milyen szakmai vizsgálatok, kutatások előzték meg és támasztották alá a döntést, illetve mi alapján kerül eldöntésre, hogy hol, melyik területeken kell halászni?
- Van-e valamilyen szakmai becslés az érintett halfajok állományának nagyságára, a korosztályok arányára? (Ez alapján célszerű pl. a háló szembőségét meghatározni.)
- Milyen lehetőségeket kapnak a horgászszerveztek (elsősorban a Tisza-tavi Horgász Egyesületek Szövetsége vagy akár az egyesületek) a halászati tevékenység ellenőrzésére?
- Nyilvános lesz-e a halászat részletes szabályozása?
- Lesz-e előre kialakított és nyilvánosságra hozott halászati terv (hol és mikor lesz halászat), egyrészt, hogy az érdeklődők megnézhessék, másrészt, hogy a horgászok ne tervezzenek arra a területre horgászatot, és ne alakuljon ki esetlegesen vita?
- Miért csak pontyra kell cserélni a busát és a törpeharcsát, más halfajokat miért nem lehet telepíteni az árukból?
- Mekkora kihalászott mennyiségre számítanak, a bevétel mekkora részéből lesz telepítés, és körülbelül mekkora volumenű telepítést fedezhet a halászat?
- Kapnak-e meghívást a horgászszervezetek az első próbahalászatra?
Megannyi kérdés merülhet még fel, és jelenleg még csak remélhetjük, hogy ezekre időben választ kapunk. Megfelelő szabályok és nyilvánosság nélkül ugyanis a horgászok már nem fogják elhinni, hogy valóban az ő érdekük is, hogy ezeknek a halfajoknak az állománya csökkenjen, és helyettük a horgász számára fontosabb halfajok kerüljenek a vízbe.
Szeretnénk bízni benne, hogy a jó ötletet jó kivitelezés fogja követni.
Egyelőre szurkolunk…
|